Bir takım dolandırıcılar gençleri hedef alarak, burs vermek vaadi ile kurdukları sahte web siteleri ile gençlerin kişisel bilgilerini toplamaktadır. Bazıları vakfımızın logo ve ismini de yasa dışı olarak kullanarak onların üzerinden burs verdiğimizi söylemektedirler. Bu sitelerle vakfımızın hiçbir alakası yoktur. Vakfımız sadece burs başvurularını bursverenler.org üzerinden kabul etmektedir.

İlgili sahte siteler üzerinden gençlerin kişisel verileri alınmakta ve daha sonra iletişim uygulamaları üzerinden gençlere ulaşılmakta “Size burs çıktı”,”Burs kazandınız” gibi mesajlar gönderilerek gençlerin banka bilgileri talep edilmekte hatta banka olmayan farklı ödeme uygulamaları üzerinde burs yatıracaklarını iddia ederek uygulamalar üzerinden hesaplar açtırmakta ve hesap teyidi amacıyla para gönderilerek gönderilen para geri istenmektedir. Bu yolla ele geçirilen hesaplar gençler üzerinden yasa dışı bahis vb. illegal işlerde kullanılmaktadır. Mevcut ekonomik şartlarda gençlerimiz burs verdiğini iddia eden her kişi ve kuruma detaylı bir inceleme yapmadan başvurmaktadır. Bu tür sahte web siteleri gerçekte olmayan vakıf ve dernekler konusunda gençlerimizin ve ailelerinin uyanık olmalarını önemle rica ederiz.

Nasıl Korunabiliriz?
1.Güvenmediğiniz hiçbir web sitesi ile kişisel bilgilerinizi paylaşmayınız.
2.Yücel Kültür vakfı ve bursverenler.org başta olmak üzere ciddi olan hiçbir dernek veya vakıf ,sosyal medya kanalları üzerinden veya telefonla arayarak , telefonlarınıza gelen şifre veya doğrulama kodu istememektedir. Bunları paylaşmayınız.
3.Kişisel verilerinizi vermeden önce mutlaka kontrol yapınız. E-Devlete kişisel bilgileriniz ile girip “dernek sorgulama” sı yapınız.
Başvurduğunuz Vakıfsa: Vakıflar genel müdürlüğü web sitesinden Şahıs veya şirket ise Ticaret ve sanayi odalarından kontrol edebilirsiniz.

Saygılarımızla
Yücel Kültür Vakfı Yönetim Kurulu

YKV Content:1494